СЕРИЈА А 2022/2023

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Рома синоќа ги освои трите бода на гостувањето во Салерно, а Жозе Мурињо задоволен од оствареното нарачал 60 пици за играчите и сите кои се дел од тимот.

„Римската волчица“ со минимални 1:0 ги собра првите 3 бода од новата сезона откако благодарение на голот на Брајан Кристанте во 33. минута ја совлада домашната Салернитана. Рома можеше многу поубедливо да слави, имаше куп шанси и дваесетина удари кон голот на Луиџи Сепе, особено оние на Николо Ѕаниоло и Пауло Дибала кои едноствано среќата не ги посака.

Сепак, и минимална победа носи исто бодови колку и секоја друга, па Мурињо ја оствари целта - стартуваше со победа.

Remote video URL

Минатата година Рома гостуваше во Салерно на истиот стадион „Ареки“ на 29 август и победи со 4:0. Тогаш Мурињо на враќање за Рим додека беше во воз објави видео како јаде пица. Толку му се допаднала таа пица од еден ресторан во Салерно, што и овој пат нарачал, но многу повеќе.

Како што пренесува Corriere dello Sport, Мурињо одлучил да ги награди сите инволвирани во гостувањето во Салерно и нарачал 60 пици и пи еден пијалак за вечерата по натпреварот. Освен играчите, јаделе и членовите на тренерскиот тим и сите кои се грижат за екипата, од економ до чистач. Едноставно, сите кои биле во возот за Рим, бидејќи, вечерата била по пат.

Ако некој знае како да направи атмосфера во соблекувалната, тоа е дефинитивно Специјалниот.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе