Австралија Опен: Надал рутински до осминафинале, Плишкова во аут

Мелбурн, 25 јануари 2020 (МИА) – Рафаел Надал без потешкотии ја мина првата сериозна пречка на Австралија Опен. Најдобриот тенисер во третото коло во Мелбурн го совлада сонародникот Пабло Карењо Буста со 6 : 1, 6 : 2, 6 : 4 и закажа дуел со Австралиецот Ник Кирјос.

Проблеми немаше ниту петтиот носител, Австриецот Доминик Тим кој во четири сета го елиминира Тејлор Фриц со 6 : 2, 6 : 4, 6 : 7, 6 : 4.

Три сета му беа потребни на 10 рангираниот тенисер на Австралија Опен за триумф во мечот со Ернест Гулбис од Летонија со 7 : 6, 6 : 4, 6 : 3.

Стен Вавринка, пак, речиси без борба се најде меѓу најдобрите 16, откако Американецот Џон Изнер го предаде натпреварот при водство на ривалот од Швајцарија со 6:4, 4:1.
 
Чешката тенисерка Каролина Плишкова е најзвучното име што го заврши настапот на грен слемот во шестиот натпреварувачки ден. Подобра од неа во третото коло беше Русинката Анастасија Пављученкова со 7 : 6, 7 : 6.  
 
реклама

Тенис

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Read more

Халеп конечно го освои Вечниот град

Read more

Ѓоковиќ го престигна Сампрас по број на недели на врвот на АТП листата

Read more

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Read more

Спорт

Одегард има корона, а пред три дена играше за Реал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерките со крпен тим торпедирани од Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е тимот од најлошите трансфери на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе