НБА 2020/21

Дончиќ со трипл-дабл го реши тексашкото дерби

Словенечкиот центар брилјираше во победата на Далас над Сан Антонио прославувајќи трипл-дабл во големата победа на својот тим.

По кратката пауза поради Ол-Стар натпреварот ноќеска продолжи сезоната во најквалитетната светска кошаркарска лига. Вниманието во ова прво коло по паузата го привлече дуелот на двата тима од сојузната држава Тексаса, Далас Маверикс и Сан Антонио Спарс.

Иако на полувреме Спарс заминаа со водство добивајќи ги првите две четвртини со 27:32 и 25:27, предводени од расположениот Дончиќ, кој имаше незабележителен настап на Ол-Стар, тимот на Маверикс одигра одлична завршница победувајќи со 35:27 и 28:18 по третата и четвртата четвртина. На крајот триумфот гласеше 115:104.

Најефикасен на натпреварот беше ДеМар ДеРозан од редовите на гостите со 30 поени, 11 асистенции и, интересно, без ниту еден скок. Латвиецот Кристапс Порзињѓис забележа дабл-дабл со 28 поени и 14 асистенции, а неговиот соиграч Дончиќ прослави трипл-дабл со 22 поена, 12 скокови и исто толку асистенции.

Remote video URL

За Далас ова беше четврти триумф во низа со кој сега има скор од 19-16 и е осми на Западот, веднаш зад Сан Антонио кој со 18-15 е седми.

Ноќеска се одигра и уште еден натпревар во кој Мемфис Гризлис го совлада Вашингтон Визардс со 127:112.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе