Ѓоковиќ првпат гласно се побуни против новата забрана: Не гледам медицинска логика

Првиот фаворит и бранител на титулата на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, за првпат гласно се побуни против забраната за настап на последниот Грен слем турнир од сезоната на УС Опен.

Како што беше случај на почетокот на сезоната на Австралија Опен, Ѓоковиќ нема да има право да настапи ниту на УС Опен бидејќи не е вакциниран против коронавирус.

Српскиот тенисер за тоа првпат јавно проговори на прес-конференција на Вимблдон, каде стигна до второто коло и каде цели да ја одбрани титулата, што би бил седми трофеј во неговата кариера на најголемиот тениски турнир.

Ѓоковиќ се консултирал со Тенис Сандгрен, американски тенисер кој исто така не е вакциниран, но ќе има право да настапи на УС Опен бидејќи е американски државјанин. Српскиот тенисер вели дека тука не гледа медицинска логика.

„Пред неколку дена се допишував со Сандгрен и му се заблагодарив за поддршката што ми ја даде во јавноста во оваа ситуација. Тој кажа работи кои се сосема логични. Ако на невакцинираните играчи им е забрането да учествуваат на тој турнир, тогаш правилото треба да важи за сите“, изјави Ѓоковиќ.

URL

Српскиот тенисер, кој моментално е трет на АТП листата, вели дека во одлуката може да има политика.

„Не гледам медицинска логика дека може да игра затоа што е државјанин на САД, иако не е вакциниран, а мене ми е ускратено тоа право. Ако имав американски ‘зелен картон’ или пасош, ќе можев да играм. Ако тука има политичка логика, не би навлегувал во тоа. Знаете и зошто не сакам да зборувам за тоа“, додаде српскиот тенисер.

Ѓоковиќ денеска се соочува со уште една „пречка“ на Вимблдон, а мечот против Танаси Кокинакис е закажан на централниот терен по 14:30 часот.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Тенис

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Read more

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Read more

Халеп избори финале во Торонто и враќање во Топ 10

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more
 

Спорт

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Читај повеќе