Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Новак Ѓоковиќ е разочаран по двата пораза во полуфиналето на Олимписките игри во Токио.

„Како се чувствуваш“, беше првото прашање што му го поставија новинарите.

„Ужасно. Се чувствувам ужасно“, одговори светскиот рекет број 1.

Во сингл конкуренција, Новак изгуби десет од последните 11 гемови од Зверев(1:6, 6:3, 6:1).

„Тоа е спортот. Тој играше подобро. Морам да му честитам. Сервираше одлично. Играта ми се распадна, застанав, му дадов шанса да нападне. На ова ниво, чувствував и притисок бидејќи настапував за својата земја. Што да правам? Дојдов многу уморен, исцрпен, но имав мотивација и желба да донесам злато дома“, вели Новак.

На прашањето колку време ќе му биде потребно да го преболи поразот, Новак одговори:

„Не знам. Се чувствувам ужасно, но се надевам дека утре ќе бидам подобро и ќе успеам да освојам барем еден медал за својата земја“, истакна Ѓоковиќ.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Тенис

L'Équipe: Солзите на Ѓоковиќ се лажни

Read more

Путин му честиташе на Медведев: Ѓоковиќ немаше шанси

Read more

Победата на УС Опен на младата Ема ѝ донесе огромна популарност на Instagram

Read more

Лејвер: Само храбро Новак, предизвикот продолжува

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе