Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Јанис Адетокумбо и Никола Јокиќ успешно ја завршија минатата сезона и го исполнија предизвикот поставен од покојниот Коби Брајант.

Коби Брајант е кошаркарска легенда, една од најголемите спортски икони на сите времиња и човек кој целата кариера ја помина во Лос Анџелес Лејкерс, со кого пет пати го освојуваше шампионскиот прстен.

Неговото пензионирање беше одлична спортска вест, и откако замина на заслужен одмор, тој се обиде да тренира со бројни НБА играчи, и да ги сподели овие предизвици со овие помлади херои, т.н. „Mamba Challenge“.

URL

Никола Јокиќ доби задача да биде МВП, а Јанис Адетокумбо да стане НБА шампион откако претходно успешно го заврши предизвикот да стане МВП во регуларниот дел од сезоната.

Коби Брајант почина на 26 јануари 2020 година, а летото 2021 година, неговите желби и предизвици се исполнети... Знаеме дека Коби не би сакал да се застане по исполнувањето на предизвиците, туку да прескокне и поголема пречка.

URL

Никола Јокиќ е МВП, а Јанис Адетокумбо е шампион во НБА. Сигурно ги гледа од небото додека сјае од гордост.

„Коби Брајант смета дека можам да го направам тоа... морав да го направам“, рече Јанис Адетокумбо по освојувањето на шампионската титула.

URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Кошарка

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more

Почина Душан Ивковиќ, еден од најголемите кошаркарски тренери на сите времиња

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе