НБА 2020/21

Лука Дончиќ си поигра со Голден Стејт

Кошаркарите на Далас Маверикс буквално си поиграа среде Сан Франциско со тимот на Голден Стејт Вориорс победувајќи ги со 30 поени разлика, а нова феноменална партија одигра словенечкото чудо.

Маверикс веќе во првата четвртина го решија победникот (12:36), а фактот што домашните на полувреме заминаа со само 29 постигнати поени доволно кажува колку беа очајни во нападите. И во продолжението од натпреварот гостите доминираа, а Вориорс дури во финишот донекаде избегнаа катастрофа.

Лука Дончиќ беше незапирлив за домашната одбрана постигнувајќи 39 поени, а на нив им додаде и 8 асистенции и 6 скокови. Помош имаше од бројни соиграчи, па така Фини-Смит, Хардавеј и Мели постигнаа по 13 поени. Кај Вориорс најдобар беше Стеф Кари со 27 поени, а Мулдер постигна еден поен помалку.

Натпреварот го одбележа и исклучувањето на српскиот центар Бобан Марјановиќ. Тој на 2 минути и 39 секунди до крајот во обид да блокира со рацете го закачи по глава Џордан Пул.

Далас е на 6. место за Западпот со 34 победи и 27 порази, додека Голден Стејт е на 10. место со скор од 31-31.

740.000 случаи на рак годишно се поврзуваат со една навика

Како машината за перење и облеката секогаш да ви мирисаат совршено?

Заврши ретрограден Меркур: Детален хороскоп за сите знаци, 2 ќе бидат најсреќни

Гигантите од Евролигата се против влезот на Дубаи

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка