Здравје

Совети за поздрав и поцврст сон

Сонот е една од потребите на човечкиот организам што ако не е задоволена, не можеме да функционираме како што треба.
Read more
play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете јачмен?

Јачменот се смета за една од најстарите житарки во Европа. Се користи уште од камено време, култивиран во древниот Египет, Месопотамија и во подрачјето на Европа.
Read more

Што се случува во телото по убод на комарец?

Самата помисла на комарец асоцира на иритирачкото чешање на кожата по убодот, а кое сакате веднаш да го ублажите. Но, зацрвенетото место не исчезнува веднаш. И веднаш се поставува прашањето, зошто се појавува чешањето?
Read more

Симптоми кои откриваат дека внесувате премногу шеќер во организмот

Шеќерот има многу калории, но тие немаат никаква прехранбена вредност. Иако го има во многу намирници, постои можност да го избегнете.
Read more

Што е мизофонија - ментално нарушување на модерното доба

Луѓето коишто страдаат од мизофонија може да ги изнервира некој сосема вообичаен звук, како што е кашлица, звукот на џвакање, пеење, пишување на тастатура, па дури и на сопственото дишење, кај нив создава чувство кое е поинтензивно од едно
Read more

Четири најпопуларни диети во светот: Која е вистинскиот избор за вас?

Правилната исхрана помага во контролирање на шеќерот во крвта, зачувување на телесната тежина и одржување на доброто расположение. Повеќето луѓе барем еднаш во животот биле на диета.
Read more
play_arrow

Осум рецепти за брзи и здрави пијалаци

Овие пијалаци се одлични за вашето здравје, а добрата работа е што имаат и противвоспалително дејство.
Read more

Децата со благи симптоми и без симптоми можат да бидат преносители на COVID-19

Децата со благи симптоми и без симптоми можат да бидат преносители на коронавирусот, покажуваат неодамнешните податоци во САД.
Read more

Четири намирници за успешна борба против целулитот

Целулитот е проблем со кој се соочуваат 90% од жените и што понекогаш тврдоглаво останува и покрај напорното вежбање.
Read more

Пет знаци дека не внесувате доволно протеини

Read more
play_arrow

Како шеќерот влијае на вашиот мозок?

„Простите“ шеќери, или моносахаридите (како глукоза), содржат енергија која биолошките клетки ја користат и трошат. За полесна идентификација, секој збор што завршува со „оза“ најверојатно претставува вид на шеќер.
Read more
play_arrow

Зошто постојано сте уморни?

Дали сѐ почесто ви се случува да се чувствувате многу уморно, иако сте спиеле најмалку 7 часа? Дали иако чувствувате умор сепак не можете да заспиете?
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more