Македонските ракометарки со пораз од Романија елиминирани од Европското првенство

Македонската женска ракометна репрезентација загуби од Романија со 31-23 (13-12) и со три порази во рамки на групата Ц го заврши настапот на Европското првенство.

По воведните два натпревари против Франција и Холандија во кои од самиот почеток беа резултатски инфериорни, избраничките на селекторот Љубомир Савевски влегоа максимално мотивирани во дуелот со Романките и беа рамноправен противник во првото полувреме.

По воведните 15 минути резултатот беше израмнет (7-7), и иако Романија со серија од 3-0 поведе со 11-8, а потоа и 12-9, македонските ракометарки го одиграа најквалитетното полувреме на Европското првенство и на пауза заминаа со гол негатива.

Второто полувреме почна со фантастична одбрана на Јована Мицевска, но, на спротивната страна се разбрани и романскиот голман Дачиана Хосу, која во серија одбрани пет „зицери“, а противникот постепено го зголемуваше водството за високи +5 (22 – 17) на средина од вториот дел.

Романките до крајот на натпреварот рутински ја задржаа предноста и со конечниот триумф го обезбедија третото место во групата Ц и пласман во втората фаза на Европското првенство.

Најефикасни во македонските редови беа Сања Дабевска со седум и Симона Маџовска со шест погодоци.

Пласман во следната фаза од групата на Европското првенство која се игра во Скопје обезбедија и Франција и Холандија, а двете репрезентации вечерва во директен дуел од 20:30 часот ќе играат за првото место.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Ракомет

Ракометарите ја совладаа Јужна Кореја и завршија на 27. место

Read more

Ракометниот свет во шок: Бруно Мартини уапсен поради педофилија

Read more

Ракометарите го средија Мароко - со Јужна Кореја ќе играат за 27. место

Read more

Ракометарите загубија од Тунис

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе