Маска за здрава коса од само две состојки

Б.С.Б.
/ 27.10.2020 / 09:42

Секојдневно ја изложуваме косата на штетни, надворешни фактори кои придонесуваат за нејзино дополнително оштетување. Но, не се само загадувачите од нашата средина, и ние со нејзиното третирање придонесуваме дополнително оштетување со употреба на бројни препарати и различни третмани.

Оштетената коса не може да се поправи, но може да ѝ помогнете подобро да изгледа до следното одење на фризер. Овој рецепт за маска за коса се состои од само две состојки: банана и маслиново масло.

Значи, потребни ви се 1 зрела банана и една лажица маслиново масло.

Подготовка:

Изгмечете ја бананата со виљушка и додадете го маслиновото масло. Измешајте убаво додека не добиете изедначена маса без грутки. Смесата треба да биде пенлива и кремаста. Нанесете ја низ должината на целата коа и оставете да делува 15 минути. Потоа темелно исплакнете со млака вода.

Бананата природно ја влажни и хидрира косата. Калиумот што се наоѓа во бананата помага при подобрување на квалитетот на косата и нејзината pH вредност. Маслиновото масло служи косата да изгледа посјајно и поздраво.

реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Стил

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Read more

Кој е најсекси маж за 2020?

Read more

Прва дама со стил: Најдобрите модни комбинации на Меланија Трамп

Read more

Како изгледа совршената жена во 2020 година?

Read more

Магазин

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколадна торта

Читај повеќе

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Читај повеќе

Десет најскапи градови за живеење во 2020 година

Читај повеќе

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Како функционира врската меѓу два исти хороскопски знаци?

Читај повеќе
  • play_arrow

3Д анимација: Што прави коронавирусот кога ќе влезе во вашето тело?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 одлични вежби за совршени бицепси

Читај повеќе