Матераци до Зидан: Некој се бањаше на дожд, некој во солзи

Марко Матераци уште еднаш го пецна Зинедин Зидан, но овој пат не за финалето од Мундијалот во 2006, туку за изгубеното Скудето на Јуве во последното коло во 2000 година.

Тогаш Матераци настапуваше за Перуџа, додека Зидан за Јувентус. Во последното коло „Старата дама“ ѝ гостуваше на Перуџа, а влезе со два бода предност пред Лацио.

Но, се случи нешто неверојатно. Перуџа со гол на капитенот Алесандро Калори победи со 1:0, а Матераци беше дел од одбраната која 90 минути не му дозволи на Јуве да постигне гол. Натпреварот го обележа и поројниот дожд кој ги избања сите присутни, на терен и на трибини.

Remote video URL

Благодарение на тој пораз на Јувентус, Лацио со победата од 3:0 над Реџина се искачи на врвот и дојде до Скудетото.

„Како врнеше, така плачеше... (цитат од Акиле Тољани). Има некој што го има 5 мај и друг со 14 мај, некој тој ден се бањаше на дожд, а друг во солзи“, напиша популарниот Матрикс на својот Instagram профил по повод денешниот јубилеј од тој натпревар.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Фудбал

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Read more

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Read more

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Read more

Спорт

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе