ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА / ПОЛСКА 2023

Начевски и Николов ќе го судат финалето на СП 2023

Светската ракометна федерација (ИХФ) одлучи финалето на Мундијалот 2023 да го судат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Така, ИХФ покажа дека македонската судиска двојка е меѓу најдобрите на светот. Начевски и Николов заслужено го добиваат финалето со оглед на тоа како ја делеа правдата на натпреварите на СП на кои беа делегирани, а некои од нив беа вистиснки дерби.

Натпреварот за златото ќе се игра во Стокхолм вечер со почеток во 21 часот а во него ќе учествуваат Франција и Данска.

Претходно, од 18 часот, дуел за третото место ќе имаат Шведска и Шпанија.

Во натпревар за 5. место Германија се среќава со Норвешка (почеток 13 часот), додека за 7. место играат Египет и Унгарија (15:30 часот).

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Ракомет

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Read more

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе