НБА 2021/22

НБА ја објави најдобрата петорка за 2021/22 - доминираат Балканците

Ноќта од вторник кон среда НБА лигата ги објави трите најдобри петорки во сезонава која е при крај, а интересно е да се напомене дека тројца Европејци (и тоа Балканци) се најдоа меѓу петте најдобри кошаркари.

Најкорисниот играч во основниот дел од сезоната, Србинот Никола Јокиќ, кошаркар на Денвер Нагетс е во првата петорка и доби 88 гласа, исто како и словенечкиот центар Лука Дончиќ, најдобриот играч на Далас Маверикс.

Единствениот со максимални 100 гласови во идеалната петорка е Гркот Јанис Адетокумбо, играч на Милвоки Бакс. Најдобрата петорка ја дополнуваат Девин Букер, играч на Феникс Санс, и Џејсон Тејтум од Бостон Селтикс.

URL

Инаку, за прв пат по 1955 година ниту еден од кошаркарите во првата петорка не е постар од 27 години.

Во втората петорка на сезоната се Џа Морант (Мемфис Гризлис), Стеф Кари (Голден Стејт Вориорс), ДеМар ДеРозан (Чикаго Булс), Кевин Дурант (Бруклин Нетс) и Жоел Ембиид (Филаделфија 76ерс).

URL

Третата најдобра петорка ја сочинуваат Крис Пол (Феникс Санс), Треј Јанг (Атланта Хокс), Паскал Сјакам (Торонто Репторс), Леброн Џејмс (Лос Анџелес Лејкерс) и Карл Ентони Таунс (Минесота Тимбервулвс).

URL

Вреди да се напомене дека 18-та сезона по ред Леброн Џејмс е избран во една од најдобрите петорки во НБА.

URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Кошарка

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more

Тодор Гечевски е нов спортски директор на Работнички

Read more

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе