Неверојатниот Ѓоковиќ го совлада Алкарас во мечот на годината и го освои турнирот во Синсинати

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ (2. АТП) по трет пат во кариерата го освои Мастерс 1000 турнирот во Синсинати, победувајќи го ноќеска Шпанецот Карлос Алкарас (1. АТП) во драматично финале.

Мечот траеше 3 часа и 49 минути, а во сетови беше 5:7, 7:6, 7:6 за еден од најдобрите тенисери на сите времиња.

Ѓоковиќ до својот 39-ти трофеј на турнирите Мастерс 1000 стигна спасувајќи меч поен во тај-брејкот во вториот сет, но тоа беше само почеток на драмата што ни ја понуди третиот сет од мечот одигран во најголем дел на 38°C во сенка.

URL

Во решавачкиот сет Новак направи брејк во седмиот гем, а во деветтиот Алкарас спаси две меч топки кога сервираше за продолжување на мечот.

Шпанецот потоа спаси уште две меч топки кога Ѓоковиќ сервираше за победа во десеттиот гем, а во следниот спаси уште три брејк можности кои ги имаше Новак.

При 4-4 во тај-брејкот, Ѓоковиќ направи нов мини-брејк, а потоа стигна и до петтата меч топка, по што Шпанецот повеќе не можеше да издржи, па Новак му се реваншираше за поразот што му го нанесе во финалето на Вимблдон.

Remote video URL

Разликата меѓу Алкарас и Ѓоковиќ на АТП листата сега е намалена на само 20 поени, а враќањето на Новак на број 1 по УС опен може да го запре само со пораз во првото коло на последниот грен слем турнир.

Remote video URL
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе