НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Најсилната светска хокеарска лига во светот и Националната асоцијација на играчи на лигата (НХЛПА) постигнаа прелиминарен договор за планот за продолжување на сезоната.

Поставени се следните датуми: 13 јули - почеток на официјалниот камп за тренинг; 26 јули - клупски патувања во градовите домаќини; 1 август - почеток на квалификациската рунда. Прелиминарниот договор во моментов е одобрен од одборот.

Покрај тоа, беше договорен меморандум за разбирање, кој додава дополнителни четири години на терминот на овој колективен договор и вклучува правила за трансфери и нов календар на критични датуми.

НХЛ лигата беше прекината во март поради пандемијата на коронавирус. Продолжението ќе биде во скратен формат со најдобрите 12 тимови од двете конференции кои ќе играат во Стенли Куп разигрувањето. Тимовите пласирани од 5. до 12. место ќе играат квалификации, а првите 4 од секоја конференција директно обезбедија пласман. Табелата беше направена со вадење просек на освоените бодови и одиграните натпревари бидејќи не сите тимови имаа ист број на одиграни натпревари до моментот на прекинот.

Екипите кои директно се пласираа во плеј-офој ќе играат помеѓу себе за да одредат од која стартна позиција ќе настапат во разигрувањето.

Ќе играат по принципот во група секој со секого. На Истокот во групата се Бостон Бруинс, Тампа Беј Лајтнинг, Вашингтон Капиталс и Филаделфија Флаерс, додека на Запад тоа се Сент Луис Блуз, Колорадо Аваланш, Вегас Голден Најтс и Далас Старс.

Источна конференција квалификации:
Питсбург Пенгуинс (5) - Монтреал Канејдиенс (12)
Каролина Хјурикејнс (6) - Њујорк Рејнџерс (11)
Њујорк Ајлендерс (7) - Флорида Пантерс (10)
Торонто Мејпл Лифс (8) - Колумбус Блу Џекетс (9)

Западна конференција квалификации:
Едмонтон Ојлерс (5) - Чикаго Блекхокс (12)
Нешвил Предаторс (6) - Аризона Којотис (11)
Ванкувер Канакс (7) - Минесота Вајлд (10)
Калгари Флејмс (8) - Винипег Џетс (9)

Пресметките ќе се играат по принципот подобар од 5 натпревари.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Останати спортови

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Read more

Усеин Болт стана татко на близнаци

Read more

Македонските атлетичари соборија три државни рекорди на Европскиот куп

Read more

Ислами постави нов македонски рекорд

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе