ЕХФ Ж У19 ЕУРО 2023 РОМАНИЈА

Нов дебакл на младите ракометарки на ЕУРО, сега од Србија

Македонската женска ракометна репрезентација до 19 години забележа нов пораз на Европскиот шампионат во Романија. Во разигрувањето за пласман, Србија ја победи Македонија со 30:19.

Од самиот почеток младите Србинки го наметнаа својот ритам, на полувреме Македонија губеше 8:14, а речиси со иста разлика Србија го доби и вториот дел.

Нена Нестороска со 5 и Емилијана Ризоска со 4 голови беа најефикасни во македонскиот состав, додека кај Србија 8 голови постигна Невена Тодоровски.

Српските голманки запишаа 10 одбрани (Теодора Враниќ 7 и Анастасија Недељковиќ 3), додека македонските само 4 (Ема Кирова 2, а Матеа Чурлиновска и Марија Јовановска по 1).

Поради овој пораз, во понатамошниот тек од Европското првенство, У19 селекција на Македонија ќе разигрува за пласман од 13-то до 16. место.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Ракомет

Пролет го назначи Александар Јовиќ за нов тренер

Read more

Грчкиот ракометен селектор провоцира: Нашата репрезентација ја нарече Скопје

Read more

Папаниколау се расплака пред новинарите по елиминацијата на Грција

Read more

РК Еурофарм Пелистер ги објави цените за ЛШ: сезонските билети чинат од 5.500 до 6.500 денари

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе