КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Останаа уште 4 визи за ЕУРО 2024 – под притисок се Италија и Хрватска, Молдавија и Казахстан се надеваат на чудо

Вечерва и утре ќе заврши квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2024 година. За пласман на завршниот турнир, преку квалификациите, останаа уште четири слободни места. Три места ќе бидат пополнети вечерва, а едно во вторник.

Понеделник носи три директни пресметки за пласман.

Италија направи голем чекор кон ЕУРО со убедливата победа над Македонија со 5:2 во петокот. Доволен ѝ е бод против Украина во Леверкузен за да се пласира на завршницата.

Проширувањето на бројот на учесници на ЕУРО може да ѝ овозможи на Молдавија да испише историја. Молдавците имаат само две победи во овој циклус, но и само еден пораз, па им треба само уште еден триумф за да се најдат на местото за кое веројатно не ни сонувале.

Доколку успеат да ги шокираат Чесите во Оломоуц, ќе ѝ се приклучат на албанската селекција во Германија.

На Чесите им е доволен и еден бод за потврда на пласманот на ЕУРО.

Уште една селекција од истокот има шанса да избори неочекуван пласман. На Казахстанците им треба чудо во Љубљана. Словенците со нерешен резултат по пауза од 24 години ќе се пласираат на завршниот турнир.

Вторник ни носи меч за „да се биде или не“, а главната улога ја имаат Хрватите. „Ватрените“ се на чекор до ЕУРО, а за да се најдат таму треба да ја победат Ерменија.

Меѓутоа, доколку Хрватите подлегнат на притисокот во Загреб, Велс би можел да им го одземе второто место.

Сепак, добрата вест за Хрватите е што Велшаните ги чека најдобриот тим во групата, Турција.

Инаку, од осамостојувањето во 1992 година, Хрватска пропушти само едно Европско првенство, она во Белгија и Холандија во 2000 година кога во квалификациите беше во група токму со Македонија и одигра 1:1 во Скопје.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе