Путин му честиташе на Медведев: Ѓоковиќ немаше шанси

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на Данил Медведев за триумфот над Новак Ѓоковиќ во финалето на УС Опен, каде Русинот ја освои првата Грен слем титула во кариерата.

Рускиот тенисер неочекувано лесно победи во три сета, 6:4, 6:4, 6:4, по само 136 минути игра, а Путин истакна дека Ѓоковиќ едноставно немал шанса покрај расположениот Медведев.

„На патот до финалето на ова престижно натпреварување, покажавте највисоко ниво на вештина и трпеливост во постигнувањето на вашите цели, а во решавачкиот натпревар одигравте на сигурен и смирен начин, не оставајќи му никаква шанса на вашиот силен и реномиран противник. Така играат вистинските шампиони!“, стои пораката потпишана од Путин и објавена од руски Кремљ.

Медведев му се реваншираше на Ѓоковиќ за поразот во финалето на Австралија опен, со што стигна до својот прв Грен слем трофеј во кариерата.

Тој, исто така, стана првиот руски тенисер по Марат Сафин кој победил на Грен слем турнир. Сафин победи на Австралија опен во 2005 година.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Тенис

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Read more

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Read more

Заврши ли сезоната за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев пропушти историска шанса да го симне Ѓоковиќ од врвот

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе