ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Член на Националниот олимписки комитет на Јапонија си го одзема животот скокајќи пред воз во движење во токиското метро.

Јасуши Морија, кој бил задолжен да го предводи сметководствениот сектор во јапонскиот олимписки комитет, утринава се фрлил пред воз во токиското метро. Не починал на лице место, веднаш бил пренесен во болница, каде сепак им подлегнал на повредите.

Полицијата покрена истрага, но првичните информации покажуваат дека се работи за самоубиство. 52-годишниот Морија бил идентификуван преку неговата лична карта.

Олимписките игри во Токио требаше да се одржат минатата година, но беа одложени за годинава и ќе се одржат од 23 јули до 8 август. Нема да бидат дозволени странски гледачи, а на стадионите ќе можат да влезат единствено жители на Јапонија и тоа во ограничен број.

Иако Олимпијадата ќе се одржи со такви строги мерки, сепак јапонскиот народ силно се противи на нејзино одржување и бара да биде одложена. Бројни испитувања на јавното мислење покажаа дека мнозинството Јапонци се или за целосно откажување на организацијата на нивната земја, или за одложување поради COVID-19.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Останати спортови

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Read more

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Реџепи излезе од карантин, ќе го вее македонското знаме во Токио

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе