ВТА 1000 РИМ

Швјонтек ја одбрани титулата на ВТА Мастерсот во Рим

Полската тенисерка Ига Швјонтек со 2:0 во сетови ја совлада Тунижанката Унс Жабр и го освои женскиот турнир во италијанската престолнина.

Швјонтек доминираше на натпреварот и на двапати со идентични 6-2 лесно дојде до победата над туниската тенисерка која е 7-пласирана на ВТА листата. Целиот натпревар траеше 1 час и 23 минути.

За 20-годишната (на 31 мај ќе полни 21 година) Полјакинка ова е шести триумф откако почна пред две години со освојувањето на Френч Опен. Таа всушност го бранеше насловот во Рим откако и лани триумфираше на истата почва.

URL

Ги има уште освоено и Дубаи/Катар Опен, Индиан Велс, како и Мајами Опен, а годинава стигна и до полуфиналето на Австралија Опен.

Нејзината противничка Жабр го бркаше својот втор триумф, но не успеа. Годинава таа победи во Мадрид, што е досега единствена победа за оваа 27-годишна тенисерка.

URL
Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Тенис

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Read more

Кирјос јадеше суши среде прес-конференција

Read more

Надал: Не знаев дека може да се игра со позитивен тест на корона

Read more

Ѓоковиќ првпат гласно се побуни против новата забрана: Не гледам медицинска логика

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе