Светскиот рекорд на 400 метри нема да биде признат

Светскиот рекорд на 400 метри во сала, поставен од Канаѓанецот Кристофер Моралес-Вилијамс за време на универзитетскиот натпревар во САД, нема да биде признаен бидејќи не биле почитувани прописите кои се однесуваат на стартните блокови.

Моралес, 19-годишен студент на Универзитетот „Џорџија“, победи во саботата во Фајетвил, Арканзас, со време на нов светски рекорд од 44,49 секунди. Сепак, Асоцијацијата на атлетски тренери на САД посочи дека ова достигнување нема да биде признаено како нов светски рекорд.

Според нивниот извештај, стартните блокови користени за саботната трка не биле во согласност со прописите на Меѓународната асоцијација на атлетски федерации. Според таа регулатива, блоковите мора да се поврзат со Светскиот атлетски Старт информациски систем, кој го следи времето на реакција.

Така, светскиот рекорд останува во сопственост на американскиот спринтер Мајкл Норман, кој оваа делница ја истрча за 44,52 секунди во март 2018 година на Универзитетското првенство во Тексас.

Remote video URL
Тагови
реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Колку често мажите треба да ејакулираат за да го одржат своето здравје?

Read more

Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Останати спортови

ММА борач удри девојка по задникот, веднаш беше исфрлен од организацијата

Read more

Падна светскиот рекорд во маратон

Read more

УФЦ борач нокаутираше навивач: Од Русија сум, никој нема в лице да ме навредува

Read more

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Read more
 

Спорт

Официјални состави: Милан - Интер

Читај повеќе

ММА борач удри девојка по задникот, веднаш беше исфрлен од организацијата

Читај повеќе

Кардиф: Штетата поради смртта на Сала изнесува 120 милиони евра

Читај повеќе

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Читај повеќе

Пактот од 1981: Како навивачите на Интер и Милан склучиле примирје?

Читај повеќе

Ѓоковиќ го откажа Мастерсот во Мадрид, па дојде на Ел Класико да го бодри Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Барса беше оштетена за гол на Ел Класико?

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка

Читај повеќе
  • play_arrow

Падна светскиот рекорд во маратон

Читај повеќе