купувам домашно

Фото: Кајгана

Парите од четвртиот пакет антикризни мерки ќе се исплаќаат директно на трансакциски сметки

Ранливите категории на граѓани и пензионерите со ниски примања средства од помошта во рамки на четвртиот пакет мерки ќе ги добиваат директно на трансакциски сметки, а не на платежни картички како што беше претходно.
Read more

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, вчера одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревит
Read more

23 милиони евра потрошени со домашни платежни картички до 1 август

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Домашна платежна картичка користат 305.000 граѓани.
Read more

Ангеловска: Прифатени 8.330 приговори за домашната платежна картичка, се разгледуваат уште 245

Речиси сите приговори за домашната платежна картичка се проверени и се прифатени 18 проценти или 8.330.
Read more
play_arrow

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Носителот на листа во ИЕ 2 и премиер, Оливер Спасовски најави економска поддршка и за нови категории граѓани како дел од поддршката за справувањето со последиците на економски план, од здравствената ситуација.
Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна картичка е наменета исклучиво за македонски производи и услуги, додека повратот на ДДВ преку
Read more

Mакедонските граѓани трошат над 10 милијарди денари на домашни производи за една година

Македонските граѓани трошат повеќе пари на странски производи, отколку на домашни.
Read more

Инспекциите ќе проверат зошто има поскапувања на некои домашни производи

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека веќе им дал налог на инспекциски служби да проверат дали, каде и зошто има поскапувања на домашните производи по воведувањето на платежните картички.  
Read more

Проширена листата на продавници во кои ќе се плаќа со домашната платежна картичка

Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со домашната платежна картичка.
Read more

До крајот на следната недела се очекува да бидат затворени сите приговори за платежните картички

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од проектот „Купувам домашно“ стигнати на адреса на Генералниот секретарија
Read more

Сите што ги исполнуваат условите, а се испуштени од листите за домашна картичка ќе бидат додадени

Нема ниту еден граѓанин или студент или средношколец или кој било доколку е во листата да остане без средства, без финансиска поддршка и без платежна картичка, бидејќи тоа е неселективен, транспарентен процес на воспоставување на јасни ус
Read more

Ваучери за туризам за 117.000 граѓани, веќе се дистрибуираат и 324.500 картички „Купувам домашно“

Веќе од денеска 117.000 граѓани добиваат ваучери за туризам, кои ќе можат да ги искористат заклучно 15 декември годинава.
Read more
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more