природен гас

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да ги прекине одобрувањата за нови проекти за течен природен гас (LNG) нема да влијае на испораките за Европа, изјави висок американски енергетски функционер.
Read more

Зошто ЕУ сè уште купува руски гас?

Како што пишува Deutsche Welle, не се работи само за гасот што пристигнува во Австрија и Унгарија, туку огромни пари заработуваат и европските компании - со препродажба на течен и евтин руски гас.
Read more

Нов проблем за Европа среде енергетска криза – има премногу гас

По големиот инфлациски скок на цените на енергијата по почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година, Европа сега се соочува со потенцијално прекумерно снабдување со гас и последователен голем пад на це
Read more

Регионов станува значајна траекторија за транспорт на природен гас кон Европа

Руската агресија во Украина формално ја смени мапата на снабдување на Европа со природен гас и ги смени траекториите за транспорт поради што големи количини сега ќе се транспортираат преку нашиот регион, порача д
Read more

Фон дер Лајен: Цените на гасот сега се пониски отколку пред инвазијата

Цените на гасот сега се пониски во ЕУ отколку пред руската инвазија на Украина, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.
Read more

Зошто паѓа цената на гасот?

Од холандската енергетска берза деновиве стигнуваат добри вести: цената на гасот паѓа.
Read more

„ЕСМ Продажба“ објави повик за снабдување со природен гас

„ЕСМ Продажба“ објави повик за прибирање понуди од домашни и странски компании кои имаат можност да обезбедат и да испорачаат потребна количества на природен гас за производство на топлинска енергија за топланите „Исток“, „Запад“, „Енергет
Read more

ЕУ конечно сложна за ограничување на цените на гасот

Министрите за енергетика на земјите-членки на Европската Унија денеска го договорија механизмот за ограничување на цената на гасот да се активира кога цената ќе достигне 180 евра за мегават час и 35 евра повеќе о
Read more

Катар и Германија потпишаа 15-годишен договор за снабдување со гас

Катар денеска соопшти дека потпишал 15-годишен договор со Германија за снабдување на земјата со природен течен гас, во услови на глобална енергетска криза предизвикана од војната во Украина.
Read more

Три нови проблеми за Европа, цените на гасот драстично растат

Цените на гасот драстично пораснаа денеска на европските пазари, поттикната од стравувањата од недоволно снабдување поради штрајкот на нафтените работници во Норвешка и најавеното затворање на рускиот гасовод Сев
Read more

Данска и Холандија се подготвуваат за криза во снабдувањето со гас

Данска и Холандија ја активираа првата фаза од подготовките за кризата со снабдувањето со гас по намалените испораки од Русија поради блокираната опрема за гасоводот Северен поток 1 на Газпром.
Read more

Историски договор: Израел преку Египет ќе извезува гас во Европа

Претставниците на Европската Унија, Израел и Египет вчера потпишаа историски договор со кој на Израел ќе му се даде можност за првпат да извезува природен гас во Европа.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more