протести сад

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Откако фудбалер во Унгарија доби опомена, а Германската фудбалска асоцијација отвори истрага, светската куќа на фудбалот повика на здрав разум при санкционирањето играчи кои даваат поддршка на протестите во САД.
Read more
play_arrow

Хаос на улиците во Њујорк, демонстрантите оставија пустош

Изминативе 48 часа најголеми нереди имаше во Њујорк каде протестите излегоа од контрола, а за тоа најдобро зборуваат снимките од улиците низ градот.
Read more
play_arrow

Смртта на Џорџ Флојд прогласена за „убиство“ - што значи тоа според законите во САД?

Смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, што поттикна низа масовни и често насилни протести низ САД, е прогласена за убиство во официјалниот извештај од судскиот вештак.
Read more
filter

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ја ангажираше војската и Националната гарда за да ги растера демонстрантите околу Белата куќа.
Read more

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Теренс Флојд, помладиот брат на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец во Минеаполис, повика на смирување на ситуацијата и ги осуди насилните протести што се одржуваат низ САД.
Read more

ФБИ распоредува единици низ САД поради протестите

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) отвори оддели низ земјата со цел побрзо да се реагира на протестите поради за убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис.
Read more
filter

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Ширум САД еруптираа насилни масовни протести по неправедното убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина како резултат на прекумерна сила употребена од полицаец при апсење, иако не бил вооружен.
Read more

Anonymous се реактивираат, ќе ги разоткриваат злосторствата на полицијата

Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд ја поттикна хакерската група Anonymous повторно да се активира ветувајќи дека ќе открие бројни злосторства извршени од полицијата во Минеаполис.
Read more

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Комитетот за контрола при Германската фудбалска асоцијација ќе отвори истрага поради тоа што некои играчи за време на натпреварите изразија поддршка за протестите во САД.
Read more
play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Смртта на Џорџ Флојд овие денови е главна вест во светот. Судирите меѓу демонстрантите и полицијата не престануваат и покрај тоа што беше воведен полицискиот час за да се спречат насилните протести.
Read more

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД.
Read more
play_arrow
filter

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Демонстрантите и полицијата се судрија и во Њујорк, Филаделфија, Лос Анџелес и Атланта, поради што градските власти, како и властите во Мајами и Чикаго, прогласија полициски час.
Read more
реклама