Тревникот на Арената никогаш подобар - Македонија и Англија ќе играат во одлични услови

Филип Здравески
/ 19.11.2023 / 14:59

Тревникот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје изгледа совршено во пресрет на квалификацискиот натпревар помеѓу Македонија и Италија.

Фото: MacedonianFootball.com

Македонската фудбалска репрезентација конечно на домашен терен ќе игра во одлични услови. Замената на тревникот иницирана од ФФМ на прв поглед изгледа перфектно. Се работи за комбинација од 70% вештачка трева и 30% природна чија исталација траеше речиси два месеца.

Откако Македонија ја пречека Италија на крајно лош терен на почетокот од септември. стадионот се затвори и се започна со менување на подлогата. За утрешниот дуел со Англија сѐ е подготвено, останува уште да видиме како сето тоа ќе изгледа на дело.

Се надеваме дека хибридната трева ќе се покаже одлична и дека конечно Арената ќе има тревник кој ќе трае со години. Во Македонија, поради различните временски услови природна трева во многу наврати и на многу стадиони се покажа дека е неодржливо решение.

Фото: MacedonianFootball.com

По репрезентативниот прозорец се очекува и Работнички и Вардар да се вратат како домаќини на Арената, која е и нивен дом.

Фото: MacedonianFootball.com
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Фудбал

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Read more

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Read more

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Read more

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе