Вардар го совлада Алборг за втора победа во Лигата на шампиони

Скопје, 29 септември 2021 (МИА) – Ракометарите на Вардар 1961 ја забележаа втората победа сезонава во Лигата на шампиони, откако триумфираа вечерва во Скопје над данскиот првак Алборг со 30-28 (16-16) во рамки на третото коло од групата А.

Македонскиот шампион беше во негатива од четири голови разлика на средина од првиот дел (7-11), но, во продолжението го подигна квалитетот во играта и влезе во завршните пет минути од натпреварот со идентична предност (28-24).

Серијата на Алборг од 4-1 внесе неизвесност во самиот финиш, но Вардар одолеа до самиот крај за да му го нанесе првиот пораз на тимот од Данска во групната фаза.

Најефикасен во редовите на македонскиот шампион беше Тимур Дибиров со девет голови.

По некомплетното трето коло, Вардар е лидер на табелата во групата А со пет бодови, пред следниот предизвик против француски Монпеље, на 13 октомври, исто така, во салата „Јане Сандански“.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Ракомет

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Read more

Дибиров го постигна голот број 1.000 во Лигата на шампионите

Read more

Ракометарите на Пелистер триумфално низ Атина

Read more

Лазаров ги соопшти патниците за Египет - тројца дебитанти

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе