ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Вардар ќе биде носител во жрепката во ЛШ

Македонскиот шампион Вардар заедно со Веспрем, ПСЖ и Барселона ќе бидат носители на претстојната жрепка за групната фаза во ракометната Лига на шампиони.

Жрепката ќе се одржи на 1 јули во Виена, а „Црвено-црните“ ќе се најдат во првиот шешир.

Двата најдобри тима од секоја група директно ќе се пласираат во четвртфиналето, додека екипите со пласман од трето до шесто место ќе разигруваат меѓу себе за преостанатите четири места за четвртфиналето.

Новата сезона ќе се игра во нов формат со по две групи од по 8 тимови, а две екипи од иста земја не можат да се најдат во иста група.

Барабан 1: Вардар, Веспрем, Барселона, ПСЖ

Барабан 2: Кил, Кјелце, Алборг, Порту

Барабан 3: Мешков, Мотор, Нант, Пик Сегед

Барабан 4: Цеље, Загреб, Елверум, Фленсбург

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе