Верстапен славеше во тотално лудило во Австралија, трката беше прекинувана три пати

Ф1
Ф.З.
/ 02.04.2023 / 11:20

Холандскиот возач Макс Верстапен победи на трката за Големата награда на Австралија која беше прекинувана три пати и која заврши на апсолутно неверојатен начин.

Уште на почетокот на трката возачите на Мерцедес, Џорџ Расел и Луис Хамилтон, го претекнаа Верстапен, но трката беше прекината во осмиот круг по инцидентот во кој Албон излета од патеката.

По црвеното знаменце и рестарт по 20 минути, Хамилтон се задржа на првото место, додека Расел падна на осмото место откако претходно го посети боксот, а потоа се повлече откако неговиот болид се запали во 19-от круг.

Клучниот момент се случи во 12-тиот круг. Верстапен го заобиколи Хамилтон и со сигурно возење одржуваше голема предност до четири круга пред крајот кога повторно беше покажано црвеното знаме поради излетувањето на Кевин Магнусен, па трката беше прекината.

URL

Се очекуваше спринтерски финиш и старт од место, но наместо отворена трка добивме неколку несреќи и надвор од патеките, вклучувајќи го Фернандо Алонсо во Астон Мартин кој дотогаш беше на третото место.

Трката беше прекината по трет пат, но кога се влезе во последниот круг, Верстапен дојде до победата пред Хамилтон, а потоа беше донесена одлука да се ресетира трката, па на крајот Алонсо се врати на третото место.

URL

Треба да се напомене дека после сѐ се очекува да бидат проверени официјалните резултати, но она што е сигурно е дека победи Верстапен.

Во генералниот поредок лидер е Верстапен со 69 бодови, пред тимскиот колега Серхио Перес кој освои 54, додека Фернандо Алонсо е на третото место со 45 бодови.