ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Конкуренцијата во скок во височина во машка конкуренција беше фантастична денес во Токио, каде натпреварувачите со ред почнаа од прв обид да ги скокаат височините, сѐ до 2,37.

Она што го пропушти пред пет години во Рио де Жанеиро, сега не му побегна од раце -  Еса Мутаз Баршим е новиот освојувач на златниот медал во скок во височина и ќе го подели златото со Џанмарк Тамбери од Италија, бидејќи и двајцата скокнаа по 2,37, од ист број обиди.

Еса Баршим од Катар, која го има вториот најдобар резултат во историјата со 2,43 метри (два помалку од светскиот рекорд на Хавиер Сотомајор), скокна 2,37 метри, еден инч пред повеќе отколку пред пет години во Рио.

URL

Бидејќи Катарецот и Италијанец целосно се изедначија на врвот, судијата ги праша дали сакаат да го продолжат натпреварувањето или да го поделат златото.

Судијата ги праша дали сакаат дополнителен скок за злато, на што Баршим го праша дали можат да добијат две злата, а судијата им рече „Да, ако го споделите“. Баршим и Тамбери само се погледнаа и тоа беше јасен знак дека во Токио ќе има двајца олимписки победници, а златото оди за Италија и Катар.

URL
Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Останати спортови

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more

Италија ја победи Словенија во финалето на Европското првенство во одбојка

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе