УС ОПЕН 2023

Алкарас со шокантна елиминација од Медведев, Ѓоковиќ рутински во финалето

Карлос Алкарас е елиминиран од УС опен откако во полуфиналето беше поразен со 3:1 од рускиот тенисер Даниил Медведев, кој на тој начин се пласираше во големото финале каде ќе игра против Новак Ѓоковиќ.

Шампионот од пред две години победи во сетови со 7:6 (3), 6:1, 3:6, 6:3, по речиси 3 и пол часа одличен тенис на централниот терен во Њујорк.

Првиот светски рекет важеше за голем фаворит на овој дуел, пред сѐ поради позицијата на АТП листата, но и поради тоа што излезе како победник во последните два дуела меѓу овие играчи.

Медведев на овој меч се трудеше што повеќе тој да го диктира темпото, да биде агресивен и нападно ориентиран. Презеде многу ризици, па не е чудно што имаше 9 асови и 10 двојни грешки.

URL

Сепак, нереално беше да се очекува дека популарниот Карлитос туку така ќе се откаже по губењето на првите два сета. Првиот брејк во мечот го направи на почетокот од третиот сет, го одбрани и потоа го намали резултатот.

Шпанецот пропушти клучни шанси во третиот гем од четвртиот сет, имаше две брејк топки на сервис на ривалот, но не ги искористи.

Казната дојде во маратонскиот шести гем, кога Даниил направи брејк, го приведе мечот кон крајот и се пласираше во големото финале кое ќе се игра в недела.

Remote video URL

Во второто полуфинале, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не се мачеше премногу против сензацијата на турнирот, Американецот Бен Шелтон.

URL

Србинот победи со максимални 3:0, во сетови беше 6:3, 6:2, 7:6 (4), за нешто повеќе од 2 и пол часа игра, со што се пласираше во своето јубилејно 10-то финале, во кое ќе брка рекорден 24-ти Грен слем.

Remote video URL

Финалето на последниот Грен слем во сезоната на УС опен е закажано за в недела во 22 часот по наше време. Во победи води Ѓоковиќ со 9:5.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе