ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска не успеа да освои медал на Олимписките игри во Токио, а својата беспомошност на теренот ја покажа на бројни начини за време на мечот за бронзениот медал со Шпанецот Пабло Карењо-Буст.

Имено, на почетокот на третиот решавачки сет, видно исцрпениот Ѓоковиќ сакаше да направи нешто што неговото тело очигледно не го дозволи, па ги загуби нервите.

Откако не успеа да му го земе сервисот на Шпанецот во првиот гем од третиот сет, тој го фрли рекетот на трибините. За среќа, немаше никој на трибините поради пандемијата на коронавирус, па сѐ заврши добро откако Ѓоковиќ навистина непромислено и гневно го фрли рекетот.

URL

Овој настан како да го поремети целосно, па го испушти сервисот во следниот гем, а потоа Карењо го потврди брејкот доаѓајќи до 3:0.

И тогаш Ѓоковиќ го загуби трпението и со рекетот ја изудира железната конструкција што ја држи мрежата.

До крајот на мечот не успеа да се спаси и дојде до заслужен пораз со кој остана без ниту еден медал на Игрите каде беше апсолутен фаворит.

Претходно Ѓоковиќ, откако изгуби од Зверев, демонстративно замина среде давање изјава за медиумите.

URL

Јавноста реагираше на ваквите потези на Ѓоковиќ, со коментари дека еден врвен светски спортист на овој начин не остава добар пример за младите кои се огледуваат на него.

реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Тенис

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Read more

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали сум вакциниран или не

Read more

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Read more

Дебитантско финале на Индијан Велс

Read more
 

Спорт

Хокеар лажирал вакцинација: Доби тешка суспензија и загуби 1,68 милиони долари

Читај повеќе

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Читај повеќе

Незапирливиот Салах: 9 натпревари во низа дава гол и руши рекорди

Читај повеќе

Повеќе од 12 европски репрезентации сакаат да ја напуштат ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

Симeоне објасни зошто „ја здувна“ наместо да се поздрави со Клоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна НБА сезоната: Адетокунбо и Кари го одбележаа стартот

Читај повеќе

Што јадат фудбалерите пред и по натпревар?

Читај повеќе

Над две третини од фудбалерите во Премиер лига се вакцинирани

Читај повеќе

Куман пред дуелот во ЛШ: Мораме да победиме

Читај повеќе