Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Кошаркарите на Филаделфија му го нанесоа еден од најтешките порази на Лос Анџелес Лејкерс, победувајќи со 44 разлика, 138:94.

Најголемиот гостински пораз на Лејкерс и понатаму е оној од јануари 2017 година, кога Далас беше подобар со вкупна разлика од 49 поени, 122:73, а воедно е и најтешкиот пораз за „езерџиите“ во историјата на НБА.

Макси ги предводеше Сиксерс до победата со 31 поен, осум асистенции и три скока, додека Ембиид додаде 30 со 11 скока и асистенции. Морис мечот го заврши со 16 поени, а Беверли додаде 12 со шест скока и три асистенции, додека Батум беше двоцифрен со десет поени, седум скока и четири асистенции.

Кај Лејкерс, Џејмс постигна 18 поени со пет асистенции, додека Дејвис додаде 17 со 11 скока и две асистенции. Ривс и Расел мечот го завршија со по 12 поени, а двоцифрен беше Принс со 11 поени и четири скока.

Remote video URL

Пораз на синоќешните натпревари претрпе и другиот тим од Лос Анџелес. Клиперс беа немоќни на својот паркет против актуелниот НБА шампион Денвер Нагетс, кој играше без Никола Јокиќ, Арон Гордон и Џамал ​​Мареј (кој долго беше надвор од теренот), но тоа не ги спречи да слават со 113:104.

Џексон беше најдобар во победничкиот тим со 35 поени, 13 асистенции и пет скока, додека Џордан додаде 21 со 13 скока и пет асистенции. Колдвел-Поуп го заврши натпреварот со 12 поени, три скока и две асистенции, додека Холидеј додаде и 12, но со шест скока.

На другата страна Ленард постигна 31 поен со осум скока и три асистенции, додека Ивица Зубац додаде 23 поени со 14 скока. Вестбрук мечот го заврши со 14 поени, 11 скока и три асистенции, додека Харден додаде 11 поени со четири асистенции и два скока. Двоцифрен беше и Пауел со десет поени и два скока.

Remote video URL
Резултати:

Детроит - Вашингтон 107:126

Индијана - Портланд 110:114

Филаделфија - ЛА Лејкерс 138:94

Јута - Њу Орлеанс 114:112

ЛА Клиперс - Денвер 104:113.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе