АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2022

Медведев со голем пресврт обезбеди полуфинале на Австралија опен

МИА/КАЈГАНА
/ 26.01.2022 / 16:55

Познати се сите полуфиналисти на Австралија опен, откако попладнево вториот светски рекет, Русинот Даниил Медведев, иако губеше со 0:2 во сетови и спаси една меч топка, го совлада на крајот Канаѓанецот Феликс Оже-Алјасим со 6:7 (4), 3-6, 7-6 (2), 7-5, 6-4.

Последниот патник во полуфиналето на Грен слем турнирот во Мелбурн беше познат по 4 часа и 38 минути игра.

Remote video URL

Медведев во полуфиналето ќе игра против Гркот Стефанос Циципас, кој во средата го совлада Италијанецот Јаник Сибер (3-0), додека втората полуфинална двојка ја сочинуваат Италијанецот Матео Беретини и Шпанецот Рафаел Надал.

Машките полуфинални натпревари се на програмата в петок.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Тенис

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Read more

Швјонтек ја одбрани титулата на ВТА Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ стигна до 1.000 победи и финале на Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ на триумф до јубилејна 1.000-та победа

Read more
 

Спорт

Ивановски и Кираџиева победници на второто издание на „Трка на поезијата“

Читај повеќе

Контроверзна одлука: Мбапе сепак останува во ПСЖ

Читај повеќе

Ден за фудбалски гурмани: Милан или Интер, Сити или Ливерпул?

Читај повеќе

Gazzeta: Готово е, Погба има нов клуб

Читај повеќе
  • play_arrow

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Читај повеќе

Тухел го исмеа новиот сопственик на Челси

Читај повеќе

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Читај повеќе

Бекам уплашен за семејството: Непозната жена тврди дека е мајка на неговата ќерка

Читај повеќе

Ливерпул и Челси влегуваат во борба за Де Лихт

Читај повеќе