Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Тенисерите Рафаел Надал и Наоми Осака се прогласени за спортисти на годината и добитници се на Laureus наградата за 2021 година, додека актуелниот германски шампион во фудбал Баерн Минхен доби награда за најдобар спортски колектив, пренесе BBC.

Церемонијата на прогласувањето на наградите се одржа виртуелно во Севилја. За Надал ова е втор Laureus во кариерата, откако за првпат беше награден во 2011 година. Осака за првпат е наградена во нејзината втора номинација.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Laureus (@laureussport)

Баерн триумфираше по втор пат, седум години откако за првпат е прогласен за најдобар спортски колектив. Сепак, вечерта мина во знакот на тенисот, бидејќи Били Џин Кинг доби награда за животно дело.

Британецот Луис Хамилтон е награден за неговиот ангажман во борбата против расизмот, додека најдобриот египетски фудбалер Мохамед Салах доби признание за неговата општествено корисна работа.

Remote video URL
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Тенис

Виландер: Новак делува застрашувачки

Read more

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Read more

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Read more

Мечот Циципас – Зверев најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Read more
 

Спорт

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе