Надал: Не знаев дека може да се игра со позитивен тест на корона

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во второто коло на Вимблдон откако го победи Аргентинецот Франциско Серундоло со 3-1 во сетови (6:4. 6:3, 3:6, 6:4), а по мечот одговараше на новинарски прашања осврнувајќи се на случаите со коронавирус кои сега се појавија.

Марин Чилиќ и Матео Беретини претходно отпаднаа од турнирот поради позитивен тест на коронавирус, а еден од присутните новинари констатираше дека на Беретини му е кажано дека може да игра доколку сака, но тој одлучил дека не сака да се натпреварува за да не дојде во контакт со другите играчи.

„Кога ќе се изговорат такви работи лесно е да се создаде конфликт, прво треба да бидеме сигурни дека постои основа за тоа. Доколку не се лажам, не се сеќавам на ковид случаи на Ролан Гарос. Ги немам сите информации за да изразам јавно мислење за тоа, но попрво не би зборувал за работи со кои не сум сосема запознаен. Информацијата што ја имам, а не знам дали е точна, е дека играчот може да одлучи дали сака да се тестира доколку има некои симптоми. Ако сакаш да се тестираш и тестот испадне позитивен, тогаш нема да играш. Но, вие сега ми кажувате дека можеш да продолжиш да играш иако си позитивен, навистина не знам. Единствено што знам е дека можеш да одлучиш дали сакаш да се тестираш доколку не се чувствуваш добро“, изјави шпанскиот тенисер .

Надал во второто коло ќе игра со Ричардас Беранкис.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Тенис

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Read more

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Read more

Халеп избори финале во Торонто и враќање во Топ 10

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more
 

Спорт

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе

Австралија без Кирјос на Дејвис купот

Читај повеќе