New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

New York Times објави текст со наслов „Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи“.

Авторот на текстот Курт Стритер го споредува Ѓоковиќ со Марк Ротко, сликар од правецот апстрактен експресионизам.

„Ја усоврши рамнотежата, работата со нозете, подготовката, многу повеќе од кој било друг во историјата на тенисот. Федерер го има грациозниот уметнички пристап на Рембрант, тенисот на Надал наликува на удари со левата рака во боксот, но вреди да се спомене дека и играта на Ѓоковиќ си има своја убавина. Ниту еден врвен играч не е толку флексибилен како тој, може да игра на секаков терен“, вели Стритер.

Тој е различен од Федерер и Надал во секој поглед, вклучувајќи го фактот дека не потекнува од богатите земји како што се Швајцарија и Шпанија, туку од една земја во која навивачите не можат да се пронајдат ниту на мапа, вели новинарот.

Тој им се обрати на сите оние коишто го оспоруваат светскиот рекет број 1.

„За сите оние коишто го мразат, сето ова е една горчлива пилула којашто мора почесто да ја голтаат. Новак сега има предност во меѓусебните дуели. Од 2011 година освои 18 Грен слемови, седум повеќе од Надал и 14 повеќе од Федерер“, пишува Стритер.

„Ако продолжи вака, Новак повторно ќе го крене шампионскиот пехар, а тоа е уште еден укор за оние коишто одбиваат да прифатат дека тој е највозбудливиот играч во овој спорт“, заклучува новинарот.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Тенис

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Read more

Ѓоковиќ без проблеми се пласира во осминафиналето на Олимпијадата

Read more

ОИ: Првата светска тенисерка елиминирана уште на стартот

Read more

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе