По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Шефот судискиот оддел при УЕФА, поранешниот италијански судија Роберто Розети, изјави дека има намера да го промени правилото во врска со офсајдите, така што тоа ќе биде повеќе во духот на играта.

Имено, Розети би поттикнат од начинот на кој Франција неодамна го постигна победничкиот гол во финалето на Лигата на нации против Шпанија.

„Вистина е дека во овој случај толкувањето на тој член од правилото е во спротивност со главната поента на правилото, а тоа е да се лиши играчот од предноста што ја стекнал со неговата недозволена позиција“, рече Розети.

За потсетување, шпанскиот дефанзивец Ерик Гарсија сакаше да го пресече додавањето до Килјан Мбапе, кој беше во офсајд, но не успеа во тоа, иако ја допре топката.

Откако Гарсија ја допре топката, позицијата на Мбапе повеќе не се сметаше за офсајд - според сегашните правила, па Французинот имаше право да игра со топката, и постигна гол.

Одлуката на англискиот судија Ентони Тејлор да го признае голот наиде на бројни критики, па УЕФА ќе побара од Меѓународниот комитет за фудбалски правила (ИФАБ) да го подобри толкувањето на правилата за офсајд.

Remote video URL

Ќе се направи обид правилото да се приближи кон основната идеја за недозволена позиција и да се прилагоди на фудбалскиот дух, а тоа ќе се направи на следниот состанок на техничко-советодавната група, кој ќе се одржи на 27 октомври.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе