Правилoто 5,5 см: Дали подобро ви стои кратка или долга коса?

Се разбира, стилот што го претпочитате е на прво место, но ова е удобен и забавен начин да видите што велат бројките.

Ако размислувате да се потстрижете и не сте сигурни дали повеќе ви прилега кратка или долга коса, експертите кои работат за брендот за коса John Frieda го воведоа „правилото 5,5 см“, математичка формула за која велат дека може да помогне во пресметувањето на оптимална фризура за обликот на вашето лице.

Ќе ви помогне ако отсекогаш сте сакале да пробате кратка фризура, но се плашите дека можеби нема да ви одговара, и ако секогаш сте негувале пократка фризура и сте расположени да ја пуштите косата да порасне.

Како функционира правилото 5,5 см?

Според експертите, оптималната должина на косата зависи од аголот на вилицата.

Формулата го мери растојанието помеѓу брадата и ушната школка за да одреди дали повеќе ви прилега долга или кратка коса.

Доколку измерената должина е помала од 5,5 см, експертите велат дека ќе ви одговара кратка фризура. Од друга страна, ако растојанието е поголемо од 5,5, подолга коса (теоретски) најмногу ќе ви прилега.

Како правилно да измерите 5,5 см?

Застанете пред огледало. Земете молив и ставете го хоризонтално под брадата.

Земете го линијарот и поставете го под прав агол на моливот и турнете го до нивото на ушната школка. Измерете го растојанието од увото до брадата, вертикално надолу.

Секако, математичката формула не е пресудна за изборот на фризура, но можеби може да помогне во донесувањето одлука. Водете сметка за обликот на лицето, како и за текстурата на косата, бидејќи и овие елементи играат важна улога во изборот на совршената фризура. Затоа, освен математичката формула, добро е да разговарате со фризер, кој ќе ви помогне да го пронајдете она што ви одговара.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Стил

Скриени пораки од изданието на Кејт на Вимблдон: Која е симболиката на фустанот?

Read more

3 чекори како да ги обновите веѓите откако премногу сте ги истенчиле

Read more

Каде треба да го чувате парфемот во лето?

Read more

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Видео кое ги преплаши постарите: Како генерацијата Z танцува на Macarena?

Читај повеќе

Хороскопски знаци што знаат сѐ за вас и пред вас: Од нив ништо не можете да скриете

Читај повеќе

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Читај повеќе

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Читај повеќе

Несебични: Хороскопски знаци што ги ставаат туѓите потреби пред своите

Читај повеќе

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Читај повеќе

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе