ИХФ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШПАНИЈА 2021

Ракометарките ја победија и Грција и како први одат во баражот

Македонската женска ракометна репрезентација со трета победа го завери првото место во квалификациската група откако денеска ја совлада и Грција со 20:19.

Леонида Гичевска во дуел со Панајота Агриропулу; Фото: РФМ

Првото полувреме им припадна на грчките ракометарки кои го добија со 13:10 откако од почеток на натпреварот ја одржуваа предноста. Во еден момент дури поведоа и со +4.

По паузата Македонките ја презедоа иницијативата, направија пресврт и до крај се играше гол за гол. Многу потешко од очекуваното триумфиравме над аутсајдерот во групата, но тоа веројатно беше поради заморот, а и поради фактот што веќе имавме заверено место во баражот.

Најефикасна на паркетот во „Борис Трајковски“ беше Сара Ристовска со 10 голови, додека кај гостите тоа беше Марија Хаѕипарасиду со 6 голови. Една од најзаслужните за победата е и голманката Јована Мицевска која одбрани 9 удари меѓу кои и последниот за израмнување.

Сара Ристовска; Фото: РФМ

Вечерва се игра последниот натпревар од групата помеѓу Исланд и Литванија, натпревар во кој во меѓусебен дуел ќе се одлучи кој ќе биде вториот патник во баражот. Двете репрезентации загубија од нашата селекција, а ја совладаа Грција.

Табела:

  1. Македонија 6 (75:57)
  2. Исланд 2 (48:43)
  3. Литванија 2 (48:57)
  4. Грција 0 (64:78)

Македонија ќе игра во баражот за пласман на Мундијалот во Шпанија. Жрепката е утре, а противник ќе ни биде една од Германија, Полска, Русија, Словенија, Србија, Унгарија, Црна Гора, Чешка или Шведска.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Ракомет

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Read more

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во најдобрата четворка во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе