Сигурен старт на Ѓоковиќ во Монте Карло

Најдобриот светски тенисер со победа ја отвори сезоната на земјена подлога во Европа.

Откако во 1. коло беше слободен, Новак Ѓоковиќ денеска во 2. коло на Ролекс Монте-Карло Мастерсот го совлада талентираниот 19-годишен италијански тенисер Јаник Синер со 2:0, по сетови 6-4 и 6-2.

Натпреварот траеше час и 34 минута за кои тинејџерот пружи одличен отпор и покажа дека не случајно претходно стигна до финалето на мастерсот во Мајами. Синер моментално е на 22. место на АТП ранг-листата.

URL

Ѓоковиќ во осминафиналето во Монте Карло в четврток ќе игра со Британецот Даниел Еванс (33-ти) кој предмалку со 2:0 (6-4, 6-1) го победи Полјакот Хуберт Хуркач (16-ти).

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Тенис

Виландер: Новак делува застрашувачки

Read more

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Read more

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Read more

Мечот Циципас – Зверев најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Read more
 

Спорт

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе