Арцах

Црвените линии на Баку и Ереван се повторување на сценариото Белград-Приштина

Црвената линија на Ерменија и Азербејџан околу регионот Нагорно-Карабах е толку различна што тешко дека во догледно време двете страни ќе успеат да се договорат.
Read more
play_arrow

Азербејџан гранатираше ерменска катедрала од 19 век

Азербејџанските воени сили удрија и по верските објекти во војната со Ерменија за проблематичниот регион Нагорно-Карабах.
Read more
play_arrow

Азербејџан фрлал турски и израелски гранати врз Ерменците

Речиси 700 гранати со турски и израелски ознаки пронашле Ерменците на улиците во главниот град на самопрогласената Република Арцах.
Read more
play_arrow
filter

13 дена војна: Ерменската војска се евакуира, дали Москва ќе пресече?

Војната на Кавказ трае веќе 13 дена. Вчера беше гранатирана црквата Свети Спас Шуша во Нагорно-Карабах, а борбите не престануваат и денеска.
Read more

Макрон: Наскоро е можен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека наскоро може да се склучи примирје во конфликтот во Нагорно-Карабах, иако ситуацијата таму сѐ уште е нестабилна.
Read more

Ерменија и Азербејџан се согласија да одат на разговори во Москва

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан денеска потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за надминување на актуелниот конфликт во Нагорно-Карабах, соопошти руското Министерство
Read more
play_arrow
filter

Смртоносна стапица за војниците - Клучен момент во војната за Нагорно-Карабах

Додека ракети паѓаат врз главниот град на Нагорно-Карабах, лидерите на двете завојувани страни изјавуваат дека се подготвени да го прекинат конфликтот.
Read more
play_arrow
filter

11 дена војна за Нагорно-Карабах: Мртвите ги оставаат на фронтот, гори магацин за нафта

Главниот град на Нагорно-Карабах е на удар единаесетти ден по ред. Премиерот на Ерменија зборува за геноцид. Министерството за одбрана тврди дека „непријателот бега и ги остава мртвите“.
Read more

Асад: Милитанти од Сирија се борат во Нагорно-Карабах

Претседателот на Сирија, Башар ал-Асад, денеска изјави дека сириските милитанти се борат во Нагорно-Карабах.
Read more
play_arrow
filter

Страшни снимки од Нагорно-Карабах: Загина повеќекратен ерменски шампион, новинарите побегнаа

Нема ни најмала индикација дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во спорната област на Нагорно-Карабах ќе заврши во скоро време.
Read more

Баку: Не ни требаат ни сириски платеници, ни помош од Турција

„Лажни вести“ ги нарекоја властите во Баку информациите дека Азербејџан добива сириска и турска помош во војната со Ерменија.
Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Ерменското министерство за одбрана објави дека турски ловец F-16 урнал нивен борбен авион.
Read more
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more