новинари

Oтворен конкурсот за ЕУ наградите за истражувачко новинарство

Отворен е конкурсот за Наградата од Европската Унија за истражувачко новинарство 2024.
Read more
play_arrow

Професионалност до крај: Реакцијата на водителката од Тајван за време на земјотресот

Снимката споделена на интернет го открива моментот кога водителката на SET News реагира среде најголемиот земјотрес во Тајван во последните 25 години.
Read more

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Италијанскиот новинар и фотограф Фабрицио Корона мора да му плати отштета од 5.000 евра на хрватскиот фудбалер Марцело Брозовиќ и по 7.500 евра на аргентинскиот играч Мауро Икарди и неговата сопруга Ванда Нара.
Read more

ЗНМ и УНДП ги доделија наградите за новинарски стории за 2023 поврзани со загадувањето на воздухот во земјава

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) денеска свечено ги додели наградите за 2023 година за новинарски стории на тема: „Справување со загадувањето на воздухот во РС М
Read more

Нападната новинарска екипа во Тетово, напаѓачите сами се пријавиле во полиција

Синоќа, околу 15:30 часот, во Полициската станица Тетово се пријавиле 48-годишниот Б.А. и 53-годишниот М.А. од тетовско Ларце, кои претходниот ден биле пријавени од 25-годишниот Н.А.
Read more
play_arrow
filter

Новинарите на протест со залепени усни: Обезбедете услови за работа, без притисок, заплашување и цензура

Со залепени усни и транспаренти против цензура по пресудата за новинарите на ИРЛ и заклучокот дека не се новинари, медиумските работници денеска пред судот побараа да им се обезбедат основни услови за работа.
Read more

Како ВИ ќе го промени новинарството и дали е оправдана паниката на медиумските компании?

Associated Press на почетокот на јули склучи договор со OpenAI, производител на ChatGPT, за лиценцирање „делови од текстуалната архива на AP“ во замена за пристап до „технологијата и експертизата на OpenAI“.
Read more

Марш за одбрана на новинарското достоинство в петок

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) најавија дека в петок ќе одржат марш за одбрана на новинарското достоинство.
Read more

Повик до новинари за учество на обуки и дискусии за известување за евроинтегративниот процес

Read more

Новинарка на Радио Слободна Европа загина при напад врз Киев

Украинските спасувачи денеска го извлекоа безживотното тело на продуцентката на Радио Слободна Европа, Вира Хирич од под урнатините на зграда во Киев, што беше погодена од проектил.
Read more
play_arrow

Босанскиот земјотрес во живо изненади црногорска новинарка

Read more
play_arrow

Мурињо кон новинар: Пред мене се се*еш од страв

Португалскиот стратег повторно е во центарот на вниманието откако на еден радио новинар му кажа искрено што мисли за него.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more