Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ е елиминиран во осминафиналето на тенискиот АТП турнир од Мастерс серијата во Монте Карло. Подобар од него беше Даниел Еванс кој го победи со резултат од 6 : 4, 7 : 5 по два часа и девет минути игра.

Првиот сет Еванс го доби иако ја испушти предноста од два брејка. Во вториот сет британскиот тенисер успеа да го надополни заостанувањето од 0-3 за првата победа над Ѓоковиќ, кој славеше во Монте Карло во 2013 и во 2015 година.

Британецот, кој пред Монте Карло играше само четири меча на земјена подлога, ја прекина низата од десет победи на Ѓоковиќ на почетокот од годинава.

Во четвртфиналето ќе игра со Давид Гофан, кој го елиминира Александер Зверев.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Тенис

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Read more

Ѓоковиќ: ATП листата не ме интересира

Read more

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Read more

Максимум илјада гледачи дневно на Ролан Гарос

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе