L'Équipe: Солзите на Ѓоковиќ се лажни

Францускиот весник L'Équipe се осврна на финалето на УС Опен, а главната тема беа солзите на Новак Ѓоковиќ.

Како што се наведува во текстот, солзите на светскиот рекет број 1 биле лажни. Поточно, воопшто не плачел.

„Воопшто не верувам дека навистина плаче бидејќи се обиде да ја поттикне публиката да навива за него, да одржи говор и да се заблагодари. Не знам дали му го видовте лицето кога се врати по паузата. На теренот не плачеше повеќе“, се наведува во текстот изјавата на спортскиот психолог Изабел Иншаусп.

Како што вели, станувало збор за психолошка игра.

„Мислам дека неговото его доживеа страшен удар, па заплака мислејќи дека Медведев ќе попушти ако се случи нешто што не може да го поднесе. Тоа го направи за да дојде до пресврт“, додава таа.

Нејзината колешка, психологот Меријем Салми сепак има поинакво мислење.

„Ѓоковиќ не лаже, невозможно е“.

Светскиот рекет број 1 одамна е мета на критики на многу спортски новинари коишто како едвај да чекаат да направи нешто за да го критикуваат.

Читајте наредно: Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Remote video URL
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Тенис

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Read more

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Read more

Заврши ли сезоната за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев пропушти историска шанса да го симне Ѓоковиќ од врвот

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе