Најскапото виски во светот чини неверојатни 2,5 милиони евра

Рекордот за најскапо шише виски во светот е соборен откако шише Macallan од 1926 година беше продадено за неверојатни 2,5 милиони евра на аукција на Sotheby's аукциската куќа во Лондон.

„Вкусив капка од ова виски. Богато е со сушено овошје, има пиперкаст и 'дрвенест' вкус“, изјави Џони Фаул од споменатата аукциска куќа.

Тој додаде дека 60 години било чувано во дабови буриња, што се одразило на неговата боја. Сликата на шишето ја нацртал италијанскиот сликар Валерио Адами.

„Macallan 1926 е вискито што секој аукционер сака да го продаде и секој колекционер сака да го поседува“, рече Фаул.

Експертот за виски од Macallan, Кирстин Кембел, рече дека е многу посебен момент да се присуствува на отворањето на ова шише. Се надева дека новиот сопственик ужива во оваа привилегија.

Има вкупно 12 шишиња виски Macallan од 1926 година. Едно беше скршено во земјотресот во Јапонија во 2011 година, а се верува дека уште најмалку едно било отворено и скршено.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Живот

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Трик на искусните домаќинки: Зошто ставаат козметички памук во правосмукалката?

Read more

Жените со една боја на очи се единствени: Имаат особено силен имунитет и живеат долго

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе