Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Линијата на компјутери Copilot+ е опремена со алатки за вештачка интелигенција (ВИ) за кои не е потребна интернет конекција за извршување на операциите, бидејќи вештачката интелигенција ги извршува сите операции на самиот уред.

Microsoft ги претстави своите нови компјутери кои имаат можност за извршување на голем број генеративни процеси со ВИ – и тоа локално наместо во клауд.

Тоа значи дека новата линија на компјутери Copilot+ е опремена со ВИ алатки за кои не е потребна интернет конекција за извршување на операциите, бидејќи ВИ ги извршува сите операции директно на уредот.

Новиот хардвер ја користи технологијата GPT-40 на OpenAI, која има за цел да го претвори ChatGPT во дигитален личен асистент способен да води разговор во реално време со корисникот, како и да комуницира преку текст и „вид“, пишува CNN.

Последново имплицира дека вештачката интелигенција може да гледа и чита фотографии, слики од екранот, документи или табели и да разговара со корисниците за нивната содржина. Исто така, може да препорача одговори на дојдовните пораки или да предложи промена на одредени поставки.

Remote video URL

Од Copilot+ функциите на новите компјутери, Microsoft во преден план се издвојува со Recall, кој им помага на корисниците веднаш да ја пронајдат потребната содржина користејќи барања со природен јазик. Оваа алатка исто така пребарува е-пошта, документи и разговори.

Copilot+ е 58% побрз од MacBook Air

Copilot+ компјутерите ќе имаат NPU (Neural Processing Unit) процесори од најмалку 40 ТОП, односно способни да вршат трилион операции во секунда, за што им требаат и 16 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

Qualcomm, чии Snapdragon процесори ќе работат со Copilot+, е задолжен за напредни чипови способни да извршуваат ВИ функции без голема потрошувачка на батерија, пренесува CNBC.

И редизајнираната апликација Copilot+ може да се користи како посебно поле на страната на екранот, посебен прозорец или може да се прегледа на цел екран.

Microsoft тврди дека компјутерите Copilot+ се дури 58% побрзи од лаптопот MacBook Air на Apple со М3 чип и дека ќе можат локално да работат десетици мултимодални модели на мали јазични модели, наведува Engadget.

Новите компјутери Copilot+ ќе им бидат достапни на клиентите почнувајќи од следниот месец, а Microsoft веќе почна да прифаќа нарачки однапред. Почетната цена на основниот модел е 999 долари.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Хардвер

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Read more

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе